Szkolenie na kierowcę straży pożarnej
11 lutego, 2021
Co warto wiedzieć o serwisie klimatyzacji w domu i biurze
11 lutego, 2021

Jeśli zależy nam na tym, żeby ogród wspaniale wyglądał, najistotniejszym elementem, jaki utrzyma go w pięknym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród wymaga wody, niestety tradycyjne metody nawadniania nie dość, że zabierają czas i wysiłek, to obok tego wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio przyjmuje się, że tak samo jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród innych czynności pielęgnacyjnych. Dlatego też stworzono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” za nas o potrzebie nawodnienia roślin, ale także mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste stosowanie zwyczajnej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to wiele osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To znacznie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co znacznie upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką i ciągłego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na regulację ciśnienia wody, a także zamknięcie wody bez konieczności zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które wystarczy podpiąć pod wąż i które także usprawniają nawodnienie ogrodu i w dużym stopniu ograniczają nasz wkład ludzkich rąk.

Jeśli myślimy o większym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia określanie momentu podlewania. Wadą tego rozwiązania są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Automatyczne instalacje nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. Instalacja obszernego systemu nawadniania będzie dobra nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich i całkiem małych. System nawadniania wymaga co prawda dobrego zaangażowania w postaci planu i montażu pełnego systemu. Przeważnie system zakopywany jest pod powierzchnią. Niezbędne jest zainstalowanie programatora, systemów doprowadzających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które posłużą do rozprowadzenia wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi być rozłożony przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pośród ogrodowych zraszaczy dostaniemy parę różnych typów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Nadają się one doskonale jako część składowa całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane ze względu na to, że ich największą zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, ale ich kluczową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu pracy chowają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są wybierane, ponieważ mogą być wyregulowane w obrębie 360o. Świetnie sprawdzają się w nawodnieniu trawników i mają wiele funkcji i są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą wytwarzaniu delikatnej mgiełki, z tej przyczyny sprawdzą się dla roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Przeważnie stosowane są przy podlewaniu korzeni roślin. Dlatego też będą doskonałe do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Korzyścią tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system wyjątkowo ekonomiczny, ze względu na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki wydajnie nawadniają rośliny dając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania małych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozbudowanych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość łatwiej instalacji i wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

 

Usługi ogrodnicze Toruń

Strona używa cookies
Ok