Depilacja toruń depilacja laserem depilacja Palomar Vectus
Idealnie aksamitne ciało dzięki zabiegom depilacji laserowej
16 marca, 2017
Zabiegi usuwające cellulit Wyszczuplanie ciała Modelowanie sylwetki
Profesjonalne zabiegi usuwające miejscową tkankę tłuszczową
17 marca, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje zapewne osoba, która nie zaobserwowałaby karetki pędzącej na sygnale. Nie tylko w skutek charakterystycznego dźwięku, który wywołuje na trasie, ale również ze względu na dramatyczność sytuacji. Karetka na sygnale zdradza bowiem jedno: wewnątrz jest potrzebujący pilnie pomocy, gdyż zagrożone jest jego zdrowie lub życie. Ratownicy medyczni – oczywiście – są niezastąpieni, jednakże kierowca karetki także odgrywa istotną rolę. Co faktycznie robi? To znaczy: czym faktycznie zajmuje się ktoś, kto przebywa za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Głównym jego celem jest dowożenie pacjentów, które wymagają niezwłocznej pomocy bądź terapii, do szpitala bądź innej placówki leczniczej. Transportuje także artykuły medyczne, które wymagają profesjonalnych warunków transportu. Kierowca pogotowia przejmuje zawiadomienia od pracowników dyspozytorni. To oni objaśniają mu, w jakie miejsce musi się bezzwłocznie udać, ile poszkodowanych wymaga pomocy etc. Jeśli jeździ sam i natrafi na wypadek, jest zobowiązany udzielić jego ofiarom pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także sanitariuszom umieszczać poszkodowanych w sanitarce (przy pomocy noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Niewątpliwie prócz ofiarowania pomocy osobie pokrzywdzonej, wymaga się od kierowcy pogotowia, żeby unikał impulsywnych manewrów na trasie. Priorytetowym celem jest nieszkodzenie choremu, który jest wieziony do placówki medycznej. Kierowca prowadzący sanitarkę jest zobowiązany do zachowania jej w odpowiednim stanie technicznym, w czystości oraz w gotowości do niezwłocznego wyjazdu do pacjenta. Za każdym razem musi koniecznie podtrzymywać łączność ze stacją ratownictwa. Kiedy jedzie już samochodem, musi dosyć wcześnie oznajmić pozostałym użytkownikom drogi, że wyrusza z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o sygnały dźwiękowe i świetlne. Każdy kierowca sanitarki musi wcześniej zrealizować zawodowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, by móc w ogóle podjąć pracę w takim zawodzie. Takie szkolenia są organizowane poprzez ośrodki szkolenia kierowców. Trzeba posiadać prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, skończone 21 lat, potwierdzenie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się sprawnością w prowadzeniu auta, a także mieć odpowiednie dyspozycje mentalne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego oczekujemy po niniejszym zawodzie. Dobrze jest wcześniej upewnić się, że posiadamy dostateczną świadomość wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca pogotowia spotyka się z chorymi zakaźnie, zatem nadwyrężyć się może również jego zdrowie. Ponadto jest wystawiony na duży stres w trakcie prowadzenia samochodu. Występuje duże ryzyko, że będzie sprawcą wypadku jadąc z osobą chorą z niezwykłą prędkością. Z drugiej strony kierowcy współdziałają przy noszeniu pacjentów do szpitala albo pokrewnych instytucji. Może to doprowadzać do zranień kończyn, ramion czy pleców. Co istotne – praca bynajmniej nie odbywa się w typowych godzinach. Tu prawdopodobnie wypada zmierzyć się z systemem 12-godzinnym. Dodatkowym centrum stresu są nieprzyjemne przypadki życiowe chorych, z którymi kierowcy sanitarek spotykają się każdego dnia.

Często mocno wywiera wpływ to na złe samopoczucie, jest powodem depresji bądź przynajmniej zaniżonego nastroju. Z całą pewnością dobrze jest ukończyć kurs na kierowcę karetki wtedy, gdy mamy gwarancję, iż pociąga nas jedynie owy zawód oraz jesteśmy mocni emocjonalnie.

Na jakie niedogodności są narażeni kierowcy karetek?

Często na nadmierny hałas (syreny sygnalizacyjne), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje opcja napromieniowania), wypadki (m in. prowadzenie karetki z ogromną prędkością, przecinanie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), kłopotliwe wyniki działania preparatów odkażających, mikroorganizmy chorobotwórcze (które potrafią znajdować się, np. we krwi), przesadny wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w trakcie prowadzenia samochodu, noszenia rannych. Niezmiernie ważnym (oraz równocześnie destrukcyjnym) czynnikiem jest styczność z umierającymi pacjentami albo zmarłymi, co powiększa znacznie stan napięcia psychicznego. Kierowca ambulansu może również ulec odmiennym urazom, np. tym, które przysporzą sami pacjenci. Ma to miejsce w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy ambulansu oscyluje w zasięgu 3.000 zł brutto i jest zależne od rozlicznych czynników, m in. ilości lat pracy, opcji materialnych szpitala czy regionu. Przełożony zwraca wyjątkową uwagę na kompetencje oraz zdolności, które podwładny mógł uzyskać wcześniej na pokrewnym stanowisku. Uprawnienia do prowadzenia karetki można otrzymać tylko na dodatkowym kursie, zaś przełożeni spoglądają na nie łaskawym okiem. Najczęściej do wykonywania owego zawodu jest nieodzowne średnie wykształcenie i pomyślnie zaopiniowane psychotesty. Każde zlecenie kierowcy pogotowia jest pracą indywidualną, to znaczy, że tylko osoba kierująca takim pojazdem jest za niego całkiem odpowiedzialna. Chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach dla kierowców ambulansów? Kliknij tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Strona używa cookies
Ok