Rynek systemów grzewczych stale zwiększa się w żwawym tempie. Tworzone są nowoczesne wydajne technologie, które odzyskują ciepło z otaczającego nas otoczenia. Nawet nie nie myślimy o tym co obecnie może stanowić źródło ogrzewania Doskonałą alternatywą dla klasycznych układów grzewczych jest pompa ciepła. To urządzenie może być stosowane w nowoczesnym, jak i standardowym budownictwie, przynosząc mieszkańcom dogodne warunki cieplne i spore oszczędności finansowe. Pompy ciepła występują w różnych modelach (w zależności od sposobu odzyskania ciepła) i w przeróżnych propozycjach cenowych (w zależności od wykorzystanej technologii). Bardzo często producenci zabiegają o to, aby pompy ciepła były praktyczne i zwarte, by nie pochłaniać zbyt dużej ilości miejsca w budynkach mieszkalnych. Praktycznie każda z tych urządzeń funkcjonuje w cichym trybie, co jest kolejnym, kluczowym atutem. Najważniejsze jest jednak, iż każda pompa ciepła minimalizuje wydatki pokrywające ogrzewanie domu, co jest bardzo często podawanym czynnikiem, dla którego znaczna ilość osób zaufała tej technologii.
Jeżeli budujesz dom, lub zamierzasz naprawić przestarzały system grzewczy, sprawdź która pompa ciepła będzie dla Twojej rodziny najlepsza. W dalszej części artykułu opiszemy wszystkie rodzaje pomp ciepła, wraz z ich szczegółową specyfiką.
Powietrzne pompy ciepła, jak sama nazwa wskazuje, przetwarzają powietrze zewnętrzne i powietrze usuwane jako początkowe źródło ciepła. Identycznie jak inne urządzenia grzewcze, ten rodzaj pompy służy do zasilania w energię cieplną systemu wewnętrznego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania gorącej wody użytkowej (c.w.u.). Mamy tu więc sprawne zintegrowanie pompy powietrznej, obszernego podgrzewacza wody i zasobnika buforowego wody do ogrzewania. Zastosowanie pompy ciepła powietrze – woda umożliwia bez żadnego kłopotu ocieplić mieszkanie o powierzchni 120m2, czerpiąc jedynie z potęgi natury. Ponadto, duża ilość powietrznych pomp ciepła umożliwia także funkcję chłodzenia co umożliwia ich stosowanie przy dowolnej temperaturze.
W przypadku ziemnych pomp ciepła czynnikiem ciepła jest grunt. Te systemy są odmiennie zwane geotermalnymi pompami ciepła i cechują się wyższą skutecznością niż pompy ciepła powietrze/woda przy surowszych temperaturach. Najlepszą produktywność mają w wyposażeniu, kiedy dolne źródło zostaje zamieszczone w wodzie gruntowej, która zazwyczaj ma temperaturę przekraczającą zero stopni. Gruntowe pompy ciepła doskonale funkcjonują w budownictwie rodzinnym.
Konkurencyjną opcją jest zastosowanie wody jako podstawowego źródła ciepła. Taki rodzaj pompy ciepła wspomagany jest opcjonalną instalacją (elektryczną, olejową, bądź gazową) co dodatkowo wpływa na ostateczną skuteczność energetyczną instalacji grzewczej. System wodny jest w stanie uzyskać ogromną skuteczność, nawet w trakcie lodowatych zimowych nocy (od 300% do 600%). Wodna pompa ciepła może być podłączona do ogrzewania podłogowego, grzejników konwekcyjnych czy do ogrzewania napowietrznego.
Mimo rożnych źródeł ciepła, reguła funkcjonowania pompy ciepła jest właściwie bardzo podobna w każdym przypadku. Każda pompa ciepła składa się źródła dolnego i górnego. Źródłem dolnym jest powietrze, woda, lub ziemia, a źródłem górnym jest woda która biegnie dalej w całej instalacji grzewczej. Dobrze jest zaakcentować, że pompa ciepła nie produkuje ciepła, lecz pozyskuje je z środowiska, co jest najbardziej ekologicznym, dostarczanym systemem grzewczym. Duża wydajność energetyczna jest skutkiem unikatowej konstrukcji. Występuje tu, parownik, który przewodzi energię termiczną z powietrza, wody i gruntu do systemu. Następnie sprężarka spręża ocieplony gaz, zwiększając jego temperaturę. Gaz ten przechodzi następnie do kondensatora, który zasila w ciepło wodę użytkową ogrzewającą cały dom. To co jest ubocznym produktem z mechanizmu odzyskania ciepła zostaje zwrócone do parownika. Cykl kończy się, a pompa ciepła jest gotowa do rozpoczęcia kolejnego procesu.
Wytwórcy wysokiej jakości urządzeń CO dbają nie tylko o doskonałą efektywność energetyczną, ale również o atrakcyjność wykończenia. Pompy ciepła nie są zbyt duże i bezproblemowo adaptują się do mieszkań o różnej kubaturze. Mogą być operowane zdalnie przy użyciu praktycznej aplikacji, bądź pilota. Zaopatrzone są również w różnego rodzaju opcje, takie jak tryb pracy cichej, czy tryb automatyczny, co zwiększa komfort obsługi. Na dodatek mogą współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi.
Jesteśmy dostawcą funkcjonalnych pomp ciepła podwyższających efektywność energetyczną Twojego mieszkania. Proponujemy sprzedaż urządzeń grzewczych, w tym rekuperatorów i pomp ciepła, jak i montaż kompletnych instalacji CO. Dla nas najważniejszy jest Twój komfort. Wejdź na naszą stronę i poznaj konkretną specyfikację każdej pompy ciepła. Pompy ciepła Toruń