Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory montaż i serwis Toruń
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Odbudowa zębów mostem protetycznym
1 września, 2020

Czym są okna pasywne?

Bazową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka pozwala na redukowanie wydatków na ogrzewania. Jednym wśród najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność cechuje się głównie efektywną termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych mieści się w zakresie 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia efektu w budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i stosunkowo niską cenę. Aby jednak okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór i zamieszczenia niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są przeważnie kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Z reguły, żeby były pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości izolacji termicznej, z tej przyczyny mniej stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych przede wszystkim zwracamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z wysokiej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć również o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie zamontowane okna pasywne bardzo dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem i rozwojem grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na korzyści płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Najlepiej ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy czy materiał, z jakiego będzie ono wykonane. Warto również pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również skuteczną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dostęp świeżego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym celu rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistę, który wykona pracę sumiennie. Zły montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacznym stopniu zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok poprawnego montażu trzeba przemyśleć rozmieszczenie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak unikniemy przegrzania i konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok