kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest używane, z uwagi na bardzo dobre właściwości izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród surowców stosowanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową zaletą, według której wyprzedza pozostałe materiały izolacji termicznej jest sposób nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu dobrze przylega i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej trzeba skracać i dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie budową i cechami, dlatego pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR stosowana jest przeważnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się również w ocieplania natryskowego stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa PUR najlepsza jest do termoizolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można też położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez wysiłku można natryskiem izolować różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, np. drewno oraz elementy metalowe, a nawet blachę. Wskazane, by przed natryskiem powierzchnia została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą metodą zdobywamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać to zgodnie ze wskazaniami potrzebne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR uzasadnia rozbieżność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po stężeniu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), więc wcale nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem hydrofobowa. Dlatego często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu jest sztywna, więc nietrudno ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, więc potrzebna będzie dodatkowa osłona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i dopasowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie pochłania znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na różnych materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności albo właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Ponadto kluczowe jest również to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy wziąć niewielką odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Strona używa cookies
Ok