Oprogramowanie enova365
15 września, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020

Kupujemy dom od developera

Kupujemy dom. Na co zwracać uwagę.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po okresie mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami analizujemy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 70 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę garaży. Obecnie jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Wiekowe, domy posiadają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące pieniądze i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza rzecz do zbadania. Jako pierwsze trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeczytanie akt przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Kolejną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok